Lazer Epilasyon Öncesi Hazırlık

5
(17)

Lazer epilasyon tedavi ve uygulamasına başlamadan önce bilmeniz gerekenleri sizler için derledik. Lazer epilasyon her ne kadar kolay ve acısız olsa da öncesinde yapılması gereken hazırlıklar oldukça önemlidir. İşte lazer epilasyon öncesi hazırlık bilgileri.

Lazer epilasyon yaptırmayı düşünüyorsanız, araştırmakta fayda var. Tüysüz bir yaşam vaadiyle kandırılmanın kolay olduğunu biliyoruz, ancak tedavinin sizin için doğru olduğundan emin olmak için önce gerçekleri (ve yan etkileri) okumak çok önemlidir.

Sadece epilasyon yönünün ötesinde lazer almanın pek çok artısı var. Cildinizi kötüleştiren ve pigmentasyona (derin cilt tonlarında çok yaygın olan) neden olan batık tüylere duyarlıysanız, bunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Lazer epilasyonla ilgileniyorsanız, dermatoloji veya kozmetik cerrahi gibi bir uzmanlık alanında kurul onaylı ve cilt tipinize göre lazer epilasyon deneyimi olan bir doktor seçin. İşlemi bir doktor asistanı veya lisanslı bir hemşire yapacaksa, tedaviler sırasında bir doktorun gözetiminde ve yerinde hazır bulunduğundan emin olun. Tıbbi olmayan personelin lazer epilasyon yapmasına izin veren kaplıcalar, salonlar veya diğer tesisler konusunda dikkatli olun.

Lazer epilasyondan önce, bunun sizin için uygun bir tedavi seçeneği olup olmadığını belirlemek için doktorunuzla bir konsültasyon planlayın. Doktorunuz muhtemelen aşağıdakileri yapacaktır:

  • İlaç kullanımı, cilt bozuklukları veya yara izi geçmişi ve geçmiş epilasyon prosedürleri dahil olmak üzere tıbbi geçmişinizi gözden geçirin.
  • Lazer epilasyonun sizin için yapabilecekleri ve yapamayacakları dahil olmak üzere riskleri, faydaları ve beklentileri tartışın
  • Öncesi ve sonrası değerlendirmeler ve uzun vadeli incelemeler için kullanılacak fotoğraflar çekin

Doktor ayrıca lazer epilasyona hazırlanmak için özel talimatlar da sunacaktır. Bunlar şunları içerebilir:

  • Güneşten uzak durmak. Tedaviden önce ve sonra güneşe maruz kalmamak için doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Dışarı çıktığınızda geniş spektrumlu, SPF30 güneş kremi uygulayın.
  • Cildinizi aydınlatmak. Cildinizi koyulaştıran güneşsiz cilt kremlerinden kaçının. Yakın zamanda bronzlaşmış veya daha koyu bir cildiniz varsa, doktorunuz cilt beyazlatıcı krem ​​de reçete edebilir.
  • Diğer epilasyon yöntemlerinden kaçınmak. Yolma, ağda ve elektroliz kıl folikülünü rahatsız edebilir ve tedaviden en az dört hafta önce kaçınılmalıdır.
  • Kan inceltici ilaçlardan kaçınmak. Aspirin veya iltihap önleyici ilaçlar gibi hangi ilaçlardan işlemden önce kaçınmanız gerektiğini doktorunuza sorun.
  • Tıraş tedavi alanı. Lazer tedavisinden bir gün önce düzeltme ve tıraş yapılması önerilir. Yanmış tüylerden yüzeyde cilt hasarına neden olabilecek derinin üzerindeki tüyleri alır, ancak yüzeyin altında tüy şaftını sağlam bırakır.

Neden Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon, istenmeyen tüyleri gidermek için konsantre bir ışık demeti (lazer) kullanan tıbbi bir prosedürdür.

Lazer epilasyon sırasında lazer, kıldaki pigment (melanin) tarafından emilen bir ışık yayar. Işık enerjisi ısıya dönüştürülür, bu da deride kıl üreten tüp şeklindeki keselere (saç kökleri) zarar verir. Bu hasar gelecekteki saç büyümesini engeller veya geciktirir.

Lazer epilasyon, tüylerin büyümesini uzun süreler boyunca etkili bir şekilde geciktirse de, genellikle kalıcı epilasyonla sonuçlanmaz. İlk epilasyon için birden fazla lazer epilasyon tedavisi gereklidir ve bakım tedavilerine de ihtiyaç duyulabilir. Lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu renkli tüylere sahip kişilerde etkilidir, ancak tüm cilt tiplerinde başarıyla kullanılabilir.

Lazer epilasyon istenmeyen tüyleri azaltmak için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini bölgesi bulunur. Bununla birlikte, göz kapağı veya çevresi hariç hemen hemen her bölgedeki istenmeyen tüyleri tedavi etmek mümkündür. Dövmeli ciltler de tedavi edilmemelidir.

Kıl rengi ve cilt tipi lazer epilasyonun başarısını etkiler. Temel prensip, cildin pigmentinin değil, saçın pigmentinin ışığı emmesi gerektiğidir. Lazer cilde zarar vermeden sadece kıl köküne zarar vermelidir. Bu nedenle, saç ve ten rengi (koyu saç ve açık ten) arasındaki kontrast en iyi sonuçları verir.

Kıl ve ten rengi arasında çok az kontrast olduğunda cilde zarar verme riski daha fazladır, ancak lazer teknolojisindeki ilerlemeler, lazer epilasyonu daha koyu tenli insanlar için bir seçenek haline getirmiştir. Lazer epilasyon, ışığı iyi absorbe etmeyen saç renkleri için daha az etkilidir: gri, kırmızı, sarı ve beyaz. Ancak açık renkli saçlar için lazer tedavi seçenekleri geliştirilmeye devam etmektedir.

lazer epilasyon hazırlık

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 17

Burayı ilk değerlendiren siz olun.