Lazer Epilasyon Kalıcı mı

5
(9)

Lazer epilasyon yaptırmak isteyenlerin sıklıkla merak ettiği lazer epilasyon kalıcı mı sorularına yanıt vermeye çalıştık. Etkin bir lazer epilasyon sonucu için başlamadan önce yazımıza göz atın.

Lazer epilasyon, yeni tüylerin büyümesini durdurmak için kıl folikülünü ısıtarak çalışır. Prosedür genellikle “kalıcı” bir epilasyon şekli olarak övülse de, lazer tedavisi sadece kıl folikülünün büyüme evresi sırasında her bölgedeki istenmeyen tüylerin sayısını azaltır.

Kıllar sonunda geri dönebilse de, lazer hedeflenen foliküller üzerinde işini yaparsa, herhangi bir yeniden büyümede genellikle daha hafif veya daha ince görünecektir. Bu tamamen normaldir ve istenmeyen tüylerinizin görünümü, sonraki tedavilerin hızla giderebileceği çözülebilir bir sorundur.

Yüzde, lazer epilasyon tipik olarak kalıcı değildir, ancak uzun süreli olabilir. Bazı müşteriler, bir dizi tedaviden sonra tüylerinin geri döndüğünü görmezken, diğerleri istenmeyen tüyleri uzak tutmak için yıllık rötuş tedavileri gerektirebilir.

İlk tedavinizden 6-8 hafta sonra %5 – %10 tüy azalması beklenebilir. Her tedaviden sonra, herhangi bir tedavide tüylerin %5-10’unun etkilendiğini ve tüm tedavilerin ardından %80’e varan tüy azalması olduğunu fark edebilirsiniz.

Yıllar geçtikçe ve lazer epilasyonun yaygınlaşmasıyla birlikte, artan sayıda uyarılmış tüy büyümesi vakaları görüldü. Bu, lazer epilasyon alan kişilerin daha az değil, daha fazla kıl geliştirdiği yerdir. Çoğu kıl uyarısı vakası genellikle yüzde bulunur, çünkü bu bölgedeki kıl büyümesi hormonal aktiviteden etkilenebilir. Bununla birlikte, bu vücudun diğer bölgelerinde de meydana gelebilir ve tam olarak anlaşılmayan ancak kılın normalden daha hızlı ve daha kalın çıkmasına izin veren bir durum olan “Paradoksal Hipertrikoz” (Kıl Stimülasyonu) olarak bilinir. Lazer epilasyon hastalarında bunun neden olabileceğine dair bilimsel bir açıklama olmamasına rağmen, birkaç faktör katkıda bulunabilir.

Lazer epilasyon tedavisi sonrasında büyüme aşamasında hedeflenmeyen tüyler ortaya çıkacaktır. Bunun nedeni kılların büyüme döngüsüdür. Lazer yaptırdığınızda aktif kıl kökleri yok edilir, genellikle 1-4 hafta arasında dökülür ve tekrar oluşmaz.

Kıl büyümesinin uyarıldığı nadir bir vakada, en yaygın sebebin, vellus kılları olarak bilinen belirli bir ince kıl tipinin lazer ışığıyla büyümeye uyarılması olduğunu bulduk.

Foto termoliz teorisine bakıldığında, kıl kökü ve çevresindeki hücreler 65 derecelik bir sıcaklıkta yok edilir; teorik olarak, 65 derecenin altındaki herhangi bir şey daha fazla tüy büyümesine katkıda bulunabilir.

Lazer epilasyon kalıcı mıdır?

Yıpranmış bir tüy folikülünden epilasyon kalıcıdır. Ancak epilasyon yaptıran kişiler, hedeflenen bölgedeki bazı tüylerin yeniden çıkmasını bekleyebilirler.

Zamanla, yeniden çıkan kıl sayısını azaltmak için bölgeyi tekrar tedavi etmek mümkündür. Hatta bazı durumlarda tüm tüyleri yok etmek bile mümkün olabilir.

Tüylerin yeniden çıkıp çıkmaması, yeniden çıkan kıl tipi ve kişinin tüyleri alma becerisi de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır.

Çoğu insan, tüy yeniden çıktığında, eskisinden daha hafif ve daha az fark edilir olduğunu fark eder. Bunun nedeni, lazerin onu yok etmede başarısız olsa bile kıl folikülüne zarar verebilmesidir.

Bir kıl kökü hasar görmüş ancak yok edilmemişse, kıl sonunda yeniden çıkacaktır. Her bir kıl folikülünü yok etmek zor olabilir, bu nedenle çoğu insan kılların yeniden çıktığını görecektir.

Kıllar yeniden çıktığında yeniden tedavi etmek mümkündür, bu nedenle tüm tüyleri almak isteyen kişilerin birkaç tedaviye ihtiyacı olabilir.

Bazı durumlarda tüyler çok hafif, çok kısa veya tedaviye dirençli olabilir. Bu durumlarda, kişi başıboş tüyleri yolmak gibi diğer tüy alma yöntemlerini kullanmayı tercih edebilir.

Sonuç

Lazer epilasyon, bir kişinin sahip olduğu vücut kıllarının miktarını önemli ölçüde azaltabilir. Çoğu insanda, bazı kıllar zamanla yeniden çıkacaktır. Kıl yeniden uzadığında bile, genel olarak daha az tüy olacak ve daha pürüzsüz bir görünüm elde edilecektir. Lazer epilasyondan ne bekleyebileceğiniz konusunda gerçekçi bir anlayış elde etmek için tedavi hedeflerini bir doktor veya epilasyon uzmanıyla görüşün. Bazı cilt tipleri ve tüy tipleri diğerlerinden daha iyi sonuçlar verir. Ne bekleyeceğinizi kesin olarak bilmenin tek yolu bir doktor veya dermatolog ile konuşmaktır.

lazer epilasyon kalıcı mı

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 5 / 5. Toplam Oy : 9

Burayı ilk değerlendiren siz olun.