Hormonal Akne Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

4.9
(7)

Sivilce çoğu gençte gördüğümüz yaygın bir sorundur, çünkü bu, ergenliğin başladığı, hormonlarımızın yükseldiği ve korkunç patlamaların başladığı zamandır. Sivilcelerin ergenlikten sonra ortadan kaybolması gerektiği yaygın bir düşüncedir ve ideal bir dünyada durum böyle olurdu. Bununla birlikte, akne ile ilgili sivilceler yetişkinlik boyunca da olabilir ve en yaygın nedenlerden biri hormonal aknedir. Hormonal akne en çok yüz, sırt, göğüs ve omuzlarda görülür ve sıklıkla kırmızı ve iltihaplı sivilce kümeleri olarak ortaya çıkar.

Peki, hormonal sivilce nedir ve nasıl oluşur?

Hormonal akne genellikle hormonal dalgalanmalar veya hormonal dengesizliklerin neden olduğu iltihaplı, kırmızı sivilceler olarak görülür. Tipik olarak, vücudunuzun ihtiyaç duyduğundan daha fazla androjen (testosteron) hormonu üretmesiyle ilişkilidir. Diğer durumlarda, östrojen ve progesterondaki bir dengesizlikten kaynaklanabilir. Progesteron östrojen/progesteron oranında çok yüksekse, akne oluşumuna neden olabilir. Bir hormondaki en küçük artış bile vücudunuz üzerinde gözle görülür bir etkiye sahip olabilir. Bu nedenle, hormonal aknenin genellikle ergenlik döneminde, adet döngüsü sırasında, hamilelik boyunca, menopoz sırasında ortaya çıkması veya yağ bezleriniz sebum olarak bilinen daha fazla yağ üretmeye başladığında stres düzeylerindeki artıştan kaynaklanabilmesi şaşırtıcı değildir.

Hormonal akneyi tedavi edebilir misin?

İyi haber, evet, hormonal akne, kozmetik cilt bakımı ve profesyonel tedaviler gibi reçetesiz önlemler de dahil olmak üzere birçok şekilde tedavi edilebilir.

İşte en iyi 4 tavsiyemiz:

LED –Ciltteki p-akne bakterilerini tedavi etmek için, yağ aktivitesinin üretimini kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olabilecek mavi ışıklı bir LED tedavisi ile başlamanızı öneririz. Nihai cilt iyileşmesi ve gençleşmesi için bu tedaviyi haftalık olarak kırmızı ışıklı LED tedavisi ile değiştirebilirsiniz.

Medi-Estetik Tedaviler – Sivilce ile birlikte gelen topaklar ve şişlikler, açık gözenekler ve aşırı yağ gibi dokusal sorunları hedeflemek için Medi-Estetik Peelinglerimiz gelişmiş sonuçlar için mükemmel bir seçenektir. Peeling işlemindeki özel bileşenler, foliküllerde tıkanıklıklara neden olabilen ve genellikle kopmalara neden olan ölü cilt hücrelerinin birikmesini hedef almaya yardımcı olabilir. Tıkanıklıkları gidererek, cilt kendini yenileyebilir ve cildinizin dokusunu ve tonunu iyileştirebilir ve yeni sivilcelerin önlenmesine yardımcı olabilir. Diğer bir seçenek ise aktif püstüller yoksa mikrodermabrazyon tedavimizdir. Bu tedavi, cildin en dış tabakasını pul pul dökmek için nazik bir vakum emişi kullanır ve onu temiz, parlak ve arınmış bırakırken siyah nokta ve tıkanıklığı güvenli bir şekilde giderir.

Diyetiniz – Düzenli kesintilerin tekrarlanmasını önlemek için günlük diyetinizden şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca çıkarmanızı öneririz. Aşırı rafine şeker ve işlenmiş karbonhidrat tüketimi, insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) üretimini artırır. Bu sivri uç, akne oluşturma şansınızı artıran sebum üretiminde artışa yol açan zincirleme bir etkiye sahiptir.

Su Alımı – Diyetinizin yanı sıra gün boyunca bol miktarda filtrelenmiş su içmek cildinizi nemli tutar. Günde iki litre su hedefleyin – ancak, çok aktifseniz veya fiziksel çaba gerektiren bir işiniz varsa, bu su alımını artırmanız gerekebilir.

Sivilceniz varsa makyaj yapabilir misiniz?

Evet tabi ki! Her ne kadar komedojenik içerik içermeyen makyajı tercih et. Bu kötü içerik maddeleri genellikle daha fazla komedon (siyah nokta) oluşmasına neden olur. Bunun yerine akneye meyilli veya iltihaplı ciltler için mükemmel olan mineral makyajı kullanmayı deneyin. Gerçek bir mineral makyaj (Mika içerir) kötü içerik içermez ve ayrıca iltihap önleyicidir. En önemli ipucumuz, makyaj fırçalarınızı haftalık olarak temizlemek! Bilmiyor olabilirsiniz, ancak bakteriler orada ve büyüyor! Bu, cildinize herhangi bir bakteri bulaşmasını önleyecektir.

Evde sivilceyi en aza indirmek için bazı kendi kendine yardım stratejileri nelerdir?

Kelebek etkisini duydunuz mu? Küçük değişiklikler büyük ilerlemeye yol açar. Günlük rutininizde basit ayarlamalar yaparak bu, genel sağlığınızdaki büyük gelişmeleri etkileyebilir. Akne oluşumlarını en aza indirmek için bazı değerli kendi kendine yardım stratejileri:

 • Cildinizi aşırı yıkamaktan ve ovmaktan kaçının. Bu, cildinizdeki önemli doğal yağları çıkarabileceği ve tahrişe yol açabileceği için sivilceyi kötüleştirebilir.
 • Cildinizi doğru şekilde temizleyin. Her günün sonunda makyajı çıkarmayı unutmayın. Bunu yapmak için, temizleyicili temiz bir mikrofiber yüz bezi kullanın ve nazikçe çıkarın.
 • Yastık kılıfınızı 3-4 günde bir yıkayın. Bu, mevcut bakteri miktarını azaltacaktır.
 • Sivilcelerinizi toplamaktan kaçının. Tahriş edici sivilce, yara izi bırakma şansınızı artıracak ve ayrıca enfeksiyonu daha da yayabilir.
 • İltihaplanma ve iyileşmeye yardımcı olan çinko içeren gıdaların alımını artırın. Şunlar gibi yiyecekleri deneyin:
  • kabak çekirdeği
  • Ay çekirdeği
  • Mantarlar
  • Bebek ıspanak
  • Pazı
  • Brokoli
 • Sağlıklı düşünceler uygulayın. Herhangi bir stres ve olumsuzluğu hafifletmek için hedefler belirleyin. Hayatınızda huzuru bulun ve yaşadığınız yerde sağlıklı bir ortam yaratın.

Hormonal aknenin rahatsız edici olabileceğini %100 biliyoruz, ancak doğru kozmetik bileşenler, profesyonel tedaviler ve birkaç yaşam tarzı değişikliği ile tedavi edilebilir ve azaltılabilir.

Sağlıklı Cilt İçin 5 İpucu yazımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

hormonal akne

Burayı Puanla

5 Yıldıza Kadar Bir Puan Seç

Ortalama Puan : 4.9 / 5. Toplam Oy : 7

Burayı ilk değerlendiren siz olun.